#1 MEGA MYŠLIENKA - Skromným patrí dôchodok

Čo ak by som vám prezradil 10 MEGA myšlienok, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili a ovplyvňujú moje online podnikanie

... a vďaka ktorým neustále osobnostne napredujem, zarábam stále viac a dovolenkujem niekoľkokrát do roka?

Že sem s nimi Michal? :)

Za celé tie roky, čo som sa začal vzdelávať (uff, to som už taký starý?), som navštívil desiatky seminárov, prečítal desiatky kníh a bol na XY stretnutiach s rovnako naladenými a pozitívnymi ľuďmi.

A áno, hádate správne, občas popri tom padne aj zaujímavá myšlienka či nápad, ktorý dokáže zmeniť všetko.

Jedna veta v knihe… Myšlienka z videa na Youtube… 2-tisíc dolárový kurz… Motivačný citát… 2 slová rečníka na seminári…

Poznáte to. BLIK. AHÁ! Hlava začne pracovať na plné obrátky, oči behajú kade tade, úsmev na tvári a hneď si to potrebujete zapísať.

Lenže, čo mi z toho fungovalo najviac? Ktoré z tých myšlienok boli tak zásadné, že zmenili môj pohľad na život či podnikanie a dostali ma tam, kde som dnes (a kde ešte len budem zajtra)?

Bolo by fajn nemusieť navštíviť toľko seminárov a prečítať toľko kníh (čo malo určite veľký dopad aj tak) a odniesť si rovno to, čo je podstatné a pomôže vám najviac, však?

Preto som sa rozhodol vytiahnuť každú jednu myšlienku zvlášť a cez príbeh, ktorá za nimi stojí, vás inšpirovať a nakopnúť k tomu, aby bol možno aj váš život (a biznis) lepší a šťastnejší.

Tak tu to je - Prvá z 10 zásadných myšlienok, ktoré ovplyvnili moje online podnikanie a život.

 

#1 MEGA myšlienka - “Skromným patrí dôchodok”

Moja mamina mi vždy vravievala - “Miško, buď reálny,” “Miško, buď pri zemi,” “Miško, buď SKROMNÝ!” (týmto chcem pozdraviť moju naozaj úžasnú maminu, ktorá ma týmto vlastne nútila robiť opak, och ja rebel:))

Spomínam si, ako sa nás pani nemčinárka na základke v rámci témy o zamestnaniach pýtala, čím by sme chceli byť.

Všetci chceli byť kozmonauti, herečky, vojaci… (pozn. rok cca 2000, dnes chcú byť všetci sociálni pracovníci, pedagógovia, právnici či založiť úspešný startup), len ja som sebavedomo povedal, že chcem byť riaditeľ.

Na jej otázku “Riaditeľ čoho?” som odpovedal “Je mi to jedno, CHCEM byť riaditeľ.”

Nevedel som AKO a určite som nemal niekde predhriate teplé miestečko po známosti či v rodine. No chcel som to!

No a po tom, ako som sa zo dňa na deň doslova vysral na výšku v Brne v 3. semestri, sa mi otvorili dvere neistoty a rizika (uhm ďakujem páni Hill, Kiyosaki, Toman,…).

Veľké oči, ideály a motivácia ako z amerického sna.

 

A začal som byť príliš veľký frajer…

Naozaj, bolo to so mnou doslova neznesiteľné.

Zrazu som všetkým hovoril, čo majú robiť, bol som najmúdrejší a každá iná cesta či názor boli zlé. Večné hádky s rodinou či kamarátmi ma len utvrdzovali v tom, že ja na to idem dobre a oni ma nechápu.

No prd.

Vôbec to nešlo tak, ako som si predstavoval. Nezačal som zarábať milióny ani som nevybudoval úspešný biznis či nedostal nápad, ktorým by som prerazil.

K tomu mi ešte pílili uši rodičia, že som sa vykašľal na výšku, že teraz robím blbosti a nech si nájdem “normálnu robotu”.

No ja som chcel VIAC. VIAC ako 8 hodín škrečkovať každý pracovný deň počas nasledujúcich 40 rokov, a potom žiť z polovice príjmu na dôchodku, dožívať a čakať, kým zgegnem.

 

Vymýšľal som teda...

Po škole som sa snažil vôbec niečo zarobiť a prvé 2 roky som skúšal uspieť v MLMku.

A rovno prvú výplatu (cca 42000SK) som oplieskal na oblečenie a doteraz netuším, kam sa podeli :) Pravdou však je, že som tam osobne nezarobil veľa a fakticky som len prežíval z mesiaca na mesiac.

Čo ma to však naučilo boli (okrem prežívania hh) komunikačné, prezentačné a predajné zručnosti a väčšia chuť vzdelávať sa ďalej.

Po 2 rokoch nie príliš veľkých úspechov som mal aj 2 vlastné nápady na biznis, ktoré mi nevyšli podľa očakávaní. Poznáte to - “Toto je tutovka, z toho budú prachy!”

Nebola. Narobil som si dlhy a mamina ma musela za moju premúdrelosť zas ťahať zo sra*iek.

 

No nevzdával som to

Nenechal som sa tým odradiť. Nešiel som po prvom “NIE” rovno na profesiu hľadať si “normálnu robotu”.

Neustále mi hučala v hlave veta, ktorú som počul v jednej Tomanovej audionahrávke - “Skromným patrí dôchodok” (Btw. pokora a skromnosť sú dve rozdielne veci)

Do toho ešte vo filme Secret vraveli, že by sme si mali spraviť vlastný Vision Board a ono sa nám to časom nejak splní.  

Moje naivné a novým veciam otvorené JA tomu verilo a tak si svoju nástenku spravilo: visionboard.jpg

 

Nadšene som sa zamýšľal nad svojimi cieľmi, čo by som rád získal či dosiahol. Ku každému snu som si pridal aj orientačný dátum, dokedy to chcem získať.

Zdravie, peniaze, luxus, úspech, autá, dovolenky, nehnuteľnosti… Toľká skromnosť (ktorú do mňa celú mladosť mamina vštepovala), čo?

A stačilo, aby sa na tú nástenku pozreli otec či brat a hneď som bol za debila - “HAHA, ty? toto?” - a robili si srandičky.

Prepisovali mi dátumy a neverili mi. Veď prečo by aj mali? Dovtedy som vlastne nič nedokázal, len som sníval a chcel.

 

Keď poslední bývajú prví

Táto nástenka je z roku 2009 a mal som ju vo svojej detskej izbe, ktorú som si delil s bratom.

Dlho som na ňu nepozeral. Až pred časom, keď som si sťahoval všetky veci k mojej žene na východ, som ju opäť videl a celú som si ju s úsmevom prešiel.

Sranda, ako to fungovalo.

Na jednom z tých cieľov bolo “3500€/mesačne”. Pre mňa to bola dovtedy nepredstaviteľná suma. JA?! Zarábať toľko? A ako?

Bol to môj sen a môj cieľ. Niečo pre mňa obrovské a nedosiahnuteľné. Ale fantázia pekná, však? Navyše, keď som mesačne v tej dobe zarobil priemerne desatinu z toho.

A dnes? Dnes sa “usmievam cez slzy”. Dnes je táto suma cca polovica mojich mesačných nákladov na fungovanie :) A pár krát do roka si viem zarobiť aj 7x túto sumu, keď je treba.

Na dovolenky chodím aj 3-4x do roka a doprajem si. No a dnes je moja latka ešte vyššia a postupne si škrtám aj zvyšné veci z nástenky.

Konečne po tých rokoch nie som za čudáka, ktorému celé jeho okolie hovorí “buď skromný a nájdi si normálnu robotu”. Už pochopili, že to myslím fakt vážne :)

Prečo? Pretože verím, že “Skromným patrí dôchodok” a ak niečo naozaj chcem, potrebujem ísť za tým aj napriek nezdarom, mínusom a nedôvere okolia.

 

V pokračovaní už čoskoro...

Verím, že vás moje slová motivovali a možno ste sa v nich aj našli.

Možno si práve teraz prechádzate niečím podobným, kedy vám okolie nedôveruje a má vás za čudákov, keď sa snažíte výjsť z priemeru a niečo sebe (či druhým) dokázať.

Možno študujete niečo, čo cítite, že nie je “to pravé orechové pre vás”.

Možno len chcete niečo viac…

Chcem vám len povedať, že pokračujte a dáte to! Nevzdávajte sa a ono to príde:

  • keď budete tomu dostatočne veriť

  • keď budete na tom dostatočne makať

  • a keď budete mať tie správne stratégie

Nabudúce budeme pokračovať ďalšou z 10 MEGA myšlienok, ktoré ma v živote a v mojom online podnikaní nakopli a posunuli ďalej.

Prezradím vám, prečo si myslím, že by ste mali výjsť von s tým, čo už teraz viete a prečo sú vám ďalšie vedomosti a know-how naprd, keď chystáte nejaký projekt, blog či nový web. A ako s tým vlastne začať :)

Určite sa pridajte na odber tohto blogu, aby vám tento článok neušiel a ja vám dám vedieť hneď, ako bude vonku.

Celá séria:

 

#1 MEGA myšlienka - "Skromným patrí dôchodok"

#2 MEGA myšlienka - "Gram činu je viac ako tona vedomostí"

#3 MEGA myšlienka - "Pokiaľ nemáte svojho hejtra, ešte ste nič poriadne nespravili"

#4 MEGA myšlienka - "Prestaňte byť vo svojom biznise defka pre všetko"

#5 MEGA myšlienka - ???????????

#6 MEGA myšlienka - ???????????

#7 MEGA myšlienka - ???????????

#8 MEGA myšlienka - ???????????

#9 MEGA myšlienka - ???????????

#10 MEGA myšlienka - ??????????

P.S. Nakopol vás tento článok? Našli ste sa v ňom? Napíšte mi dolu do komentárov svoje skúsenosti a svoj príbeh, keď ste chceli dosiahnuť niečo viac a ako reagovalo na vás vaše okolie. Čítam každý jeden komentár.


O MICHALOVI

"Michal Kopecký je vzťahový mentor, autor #1 bestsellerov pre mužov a ženy o randení a vzťahoch. Jeho poslaním je pomôcť mužom a ženám nájsť, získať a udržať si svojho vysnívaného partnera, s ktorým budú šťastní vo vzťahu. Za posledných deväť rokov pomohol desaťtisícom chlapom, aby mali väčšie úspechy so ženami a tísicom žien, aby boli neodolateľnými pre svojho vysnívaného chlapa."

Prečítať si celý príbeh

ČO HOVORIA INÍ

U mňa Michal patrí medzi špičku slovenského marketingu, pretože má to, čo 90% markeťákom chýba: VÝSLEDKY!

Erik Hoffmann www.raketak.sk